Moderná politická mapa sveta: rozmanitosť krajín v modernom svete, ich hlavné typy. Kľúčové krajiny sveta Diverzita krajín

Ukážka:

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

Stredná škola č.1 pomenovaná po. G.K obce Kanevský okres

GEOGRAFIA

Téma lekcie: „ROZROZNOSŤ KRAJÍN V MODERNOM SVETE“

10. ročník (odborná úroveň)

Vyvinutá lekcia

Učiteľ geografie na SOŠ MBOU č.1

Stanica Kanevskoy, Krasnodarské územie

A.V

Makarenko Angelina Vladimirovna

Učiteľ geografie MBOU SOŠ č.1

ROZMANITOSŤ KRAJÍN MODERNÉHO SVETA

10. ročník (geografia, špecializovaná úroveň)

Účel lekcie : formovanie predstáv o modernej politike

Mapa sveta

Ciele lekcie : - vytvorte si predstavu o rozmanitosti krajín

Moderný svet;

Zistite hlavné kritériá klasifikácie krajín sveta;

Uveďte pojem „suverénny štát“, „hrubý“.

domáci produkt“, „Index ľudského rozvoja“;

Pokračujte v rozvíjaní zručností pri práci s rôznymi

Zdroje geografických informácií a vrstevníc

Kartami;

Zistite význam politicko-geografického

Ustanovenia krajiny

Vybavenie : politická mapa sveta, atlasy, vrstevnicové mapy, testovacie úlohy, interaktívna tabuľa

Typ lekcie : učenie sa nového materiálu

PRIEBEH HODINY

I. Učenie sa nového materiálu.

učiteľ : Dnes sa v lekcii zoznámime s fázami formovania politickej mapy sveta, zistíme kritériá klasifikácie krajín sveta a určíme pozíciu týchto krajín na politickej mape.

CVIČENIE . Počas štúdia témy si do zošita zapíšte hlavné skupiny krajín sveta.

učiteľ: Aké informácie môžete zistiť pomocou politickej mapy sveta?

Študenti : Pomocou politickej mapy môžete zistiť polohu krajín, ich hlavné mestá a štátne hranice.

učiteľ : Politická mapa sa časom mení. Vo formovaní politickej mapy sveta je päť etáp, ktoré odrážajú priebeh vývoja ľudskej spoločnosti:

1. etapa – starovek (pred 5. storočím n. l.) – vznik a rozpad takých štátov ako Kartágo, Staroveké Grécko, Staroveký Rím, Staroveký Egypt;

2. etapa – stredovek (5.-16. storočie) – vznik veľkých feudálnych štátov v Európe a Ázii;

3. etapa – nová (16-19 storočia) – éra vzniku a nadviazania kapitalistických vzťahov vo svete;

4. etapa – najnovšia – formovanie politickej mapy je spojené s prvou a druhou svetovou vojnou

5. etapa – moderna – vznik socialistických štátov v r východnej Európy v Ázii a Latinskej Amerike; kolaps socialistického systému; rozpad ZSSR, Juhoslávie, Československa; zjednotenie NDR a Spolkovej republiky Nemecko; ukončenie Organizácie Varšavskej zmluvy; získanie nezávislosti viacerých štátov.

Ak v roku 1900 bolo na svete 57 suverénnych štátov, v roku 2002 ich bolo už 192 z 230 štátov, zvyšné štáty sú nesamosprávne územia – najmä „fragmenty“ bývalých koloniálnych impérií Veľkej Británie a Francúzska. Holandsko, USA.

OTÁZKA : Ktorý štát sa nazýva „suverénny“?

CVIČENIE . Otvorte učebnicu na strane 9. Prečítajte si definíciu a zapíšte si ju do slovníka. (Učiteľ vysloví definíciu a študenti ju prečítajú a zapíšu do slovníka.)

Suverénny štát je politicky nezávislý štát, ktorý má nezávislosť vo vonkajších a vnútorných záležitostiach.

učiteľ : Keďže na svete je veľa krajín, je potrebné ich zoskupiť, čo sa vykonáva na základe rôznych kvantitatívnych kritérií a kvalitatívnych ukazovateľov. Na základe kvantitatívnych kritérií je najbežnejšie zoskupenie krajín podľa veľkosti (rozlohy) územia (7 krajín s územím S > 3 milióny km² každá). Spolu tvoria ½ celej pevniny.

CVIČENIE. Pomocou „vizitky“ letáku učebnice napíšte sedem najväčších krajín podľa územia S. (Žiaci si zapíšu do zošita: Rusko, Kanada, Čína, USA, Brazília, Austrália, India. Jeden zo žiakov to prečíta a učiteľ ukazuje štáty na politickej mape.)

učiteľ : Pokiaľ ide o počet obyvateľov, existuje 11 najväčších krajín, v ktorých žije viac ako 100 miliónov ľudí: Čína, India, USA, Indonézia, Brazília, Pakistan, Bangladéš, Rusko, Japonsko, Nigéria, Mexiko. (Učiteľ ukazuje krajiny na mape a žiaci sa striedajú v atlase pri pomenovaní hlavných miest.)

učiteľ : Krajiny sú často zoskupené podľa charakteristík ich štátnych podnikov. Rozlišujú sa: pobrežné (majú prístup k moru alebo oceánu), polostrovné (nachádzajú sa na polostrove), ostrovné (nachádzajú sa na ostrovoch), súostrovné krajiny (nachádzajú sa na súostroví), vnútrozemské (nemajú prístup k moru).

CVIČENIE . Uveďte príklady krajín v tejto skupine. (Študenti prejdú na mapu a ukážu príklady krajín v tejto skupine)

učiteľ : Na základe kvalitatívnych ukazovateľov sa krajiny delia na:

  1. Ekonomicky rozvinutý
  2. Rozvíjanie

Hlavným kritériom pre túto typológiu je úroveň sociálnej ekonomický rozvoj, ktorá je určenáukazovateľ hrubého domáceho produktu(HDP) je ukazovateľ charakterizujúci náklady všetkých finálnych produktov vyrobených v danej krajine za jeden rok v amerických dolároch.IN v poslednej dobe začal používať nový ukazovateľ sociálno-ekonomického rozvoja krajín po celom svete -index ľudského rozvoja(HDI) – zohľadňuje nielen HDP, ale aj priemernú dĺžku života a úroveň vzdelania.

CVIČENIE . Otvorte učebnicu na strane 11. Prečítajte si definície a zapíšte si ich do slovníka. (Učiteľ vysloví definíciu a študenti ju prečítajú a zapíšu do slovníka.)

OTÁZKA : Ktoré krajiny a regióny majú podľa vás najvyšší HDI?

Študenti: V USA, Kanade, severských krajinách, Japonsku. (Ak sa žiaci v názvoch krajín a regiónov dopustia nepresnosti, pomôže im učiteľ.)

OTÁZKA : A ktoré krajiny majú najnižšie HDI?

Študenti : Krajiny budú mať najnižší HDI africký región. (Učiteľ vysvetľuje: Burundi, Sierra Leone, Niger.)

učiteľ: Rusko v tomto zozname je na začiatku skupiny krajín s priemernou úrovňou HDI.

Medzi ekonomicky rozvinuté krajiny OSN v súčasnosti uvádza približne 60 krajín v Európe, Ázii, Afrike, Severnej Amerike, Austrálii a Oceánii. Táto skupina krajín sa vyznačuje výraznou vnútornou heterogenitou a v rámci jej zloženia možno rozlíšiť štyri podskupiny.

K číslu rozvojových krajinách(krajiny tretieho sveta) zahŕňa približne 150 krajín a území, ktoré možno rozdeliť do šiestich podskupín.

A nakoniec je tu skupina krajín s prechodné hospodárstvo.

CVIČENIE . Pomocou textu z učebnice určite (samostatné získavanie vedomostí):

1. riadok – podskupiny ekonomicky vyspelých krajín (strana 11, odsek 3)

Riadok 2 – podskupiny rozvojových krajín (strana 12, odsek 4)

3. riadok – krajiny s transformujúcou sa ekonomikou (s. 13 s. 5)

Študenti: Podskupiny ekonomicky vyspelých krajín:

  1. „Veľká sedmička“ západných krajín: USA, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko, Kanada – sa vyznačuje najväčšou mierou hospodárskej a politickej činnosti
  2. Menej veľké krajiny Západná Európa – hrá veľkú úlohu vo svetových záležitostiach, HDP na obyvateľa je vo väčšine z nich rovnaký ako v krajinách G7
  3. Mimoeurópske krajiny: Austrália, Nový Zéland, Južná Afrika sú bývalé osadnícke kolónie (panstvá) Veľkej Británie, ktoré nepoznali feudalizmus. Do tejto skupiny sa zvyčajne zaraďuje Izrael.
  4. Vznikla v roku 1997: Kórejská republika, Singapur, Taiwan – priblížila sa ostatným ekonomicky vyspelým krajinám z hľadiska HDP na obyvateľa

Podskupiny rozvojových krajín:

  1. Kľúčové krajiny: India, Brazília, Mexiko, Čína – lídri rozvojového sveta s veľkým prírodným, ľudským a ekonomickým potenciálom
  2. Krajiny, ktorých HDP na obyvateľa presahuje 1-2 a niekedy aj 5 tisíc dolárov: Argentína, Uruguaj, Venezuela atď. Latinská Amerika), existujú také krajiny v Ázii aj Severnej Amerike
  3. Novo industrializované krajiny (NIC): „ázijské tigre“ (1. úroveň: Kórejská republika, Singapur, Taiwan, Hongkong, ktorý sa v roku 1997 stal súčasťou Číny pod názvom Hong Kong; 2. úroveň: Malajzia, Thajsko, Indonézia)
  4. Krajiny vyvážajúce ropu: Saudská Arábia, Kuvajt, Spojené štáty Spojené arabské emiráty, Líbya, Brunej atď.
  5. Zaostávajúci vo vývoji s HDP na obyvateľa nižším ako 1 000 dolárov ročne: niektoré krajiny v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike
  6. Najmenej rozvinuté krajiny: približne 50 krajín s HDP medzi 50 a 300 USD ročne

Krajiny s transformujúcou sa ekonomikou: postsocialistické krajiny, mnohé z nich možno zaradiť medzi rozvinuté krajiny: Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Lotyšsko, Litva, Estónsko atď. Osobitné miesto v tejto skupine zaujímajú Rusko, Ukrajina, Čína.

CVIČENIE. (práca na interaktívnej tabuli a vrstevnicových mapách)

Označte krajiny G7 na interaktívnej mape.

Všetci ostatní študenti podpíšu krajiny „veľké

Sedmičky“ na vrstevnicových mapách.

učiteľ : Spomeňme si na definíciu politicko-geografickej polohy (PGL) a určme jej úlohu pre krajinu.

Študenti: GLP je poloha objektu vo vzťahu k iným objektom, ktoré majú politický význam: štátne hranice, spriatelené alebo nepriateľské krajiny, vojenské aliancie krajín, ohniská konfliktov atď.

Politicko-geografická poloha je jedným zo základných pojmov v geografii, ktorý má priamy vplyv na sociálno-ekonomický rozvoj ktorejkoľvek krajiny.

učiteľ : Poďme si to zhrnúť. Pomenujte hlavné skupiny krajín sveta, ktoré ste si zapísali do zošita pri štúdiu novej témy.

Študenti: Hlavné skupiny krajín:

  1. Podľa oblasti
  2. Podľa počtu obyvateľov
  3. Podľa vlastností GP
  4. Podľa úrovne sociálno-ekonomického rozvoja

II. Konsolidácia. Pripravujeme sa na Jednotnú štátnu skúšku.

TEST (1 možnosť)

1. V súčasnosti je celkový počet krajín na svete:

1) asi 150

2) asi 230

3) asi 50

4) asi 100

2. Svetová desiatka z hľadiska územia zahŕňa:

1) Brazília a India

2) Južná Afrika a Saudská Arábia

3) Čína a Mexiko

4) USA a Irán

3. Svetová desiatka z hľadiska počtu obyvateľov zahŕňa:

1) Pakistan a Indonézia

2) Argentína a USA

3) Kanada a India

4) Japonsko a Austrália

4. V Ázii sú:

1) India a Čína

2) Mexiko a Brazília

3) Niger a Alžírsko

4) Francúzsko a Taliansko

5. Medzi ekonomicky vyspelé krajiny patria:

1) India a Čína

2) Mexiko a Brazília

3) Niger a Alžírsko

4) Francúzsko a Taliansko

TEST (2. možnosť)

1. Medzi kľúčové krajiny v rozvojovom svete patria:

1) India a Čína

2) Mexiko a Bolívia

3) Niger a Alžírsko

4) Francúzsko a Taliansko

2. Polostrovné krajiny sú:

1) Izrael a Paraguaj

2) Irán a Filipíny

3) Indonézia a Peru

4) Taliansko a Türkiye

3. Ostrovné krajiny sú:

1) Spojené kráľovstvo a Srí Lanka

2) India a Madagaskar

3) Argentína a Peru

4) Island a India

4. Nemá prístup k moru:

1) Austrália

2) Egypt

3) USA

4) Mongolsko

5. Veľká sedmička zahŕňa:

1) Mexiko a India

2) Taliansko a Nemecko

3) Mexiko a Brazília

4) Rakúsko a Dánsko

III. Domáce úlohy.

Strany 9-14

Zapíšte si desať najmenších štátov podľa oblasti do zošita.

svet (mikroštáty)

Označte na obrysovej mape jedenásť najväčších krajín podľa počtu obyvateľov

Urobte prezentáciu o jednej z krajín sveta, o ktorých ste sa učili počas hodiny

(1-3 študenti voliteľní)


2. hodina 10. ročník Krasulina N.V.

Téma: Rozmanitosť krajín modernom svete.

Praktická práca č. 1 „Zostavenie klasifikácie krajín podľa rôznych kritérií“

Cieľ lekcie: formovanie predstáv o modernej politike

mapa sveta

Ciele lekcie:

Vytvoriť predstavu o rozmanitosti krajín v modernom svete;

Zistite hlavné kritériá klasifikácie krajín sveta;

Uveďte pojem „suverénny štát“, „hrubý domáci produkt“, „index ľudského rozvoja“;

Pokračovať v rozvíjaní zručností pri práci s rôznymi zdrojmi geografických informácií a vrstevnicových máp;

Zistite význam politickej a geografickej polohy pre krajinu

Vybavenie: politická mapa sveta, atlasy, vrstevnicové mapy, testové úlohy, interaktívna tabuľa

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu

PRIEBEH HODINY

    Opakovanie naučenej látky.

    Čo študuje všeobecná geografia?

    Čo študuje sociálna a ekonomická geografia?

    Uveďte vedcov, ktorí viedli ekonomický a geografický výskum v predrevolučnom Rusku.

    Pomenujte metódu geografického výskumu a uveďte stručnú charakteristiku.

    Učenie nového materiálu.

učiteľ : Dnes sa v lekcii zoznámime s fázami formovania politickej mapy sveta, zistíme kritériá klasifikácie krajín sveta a určíme pozíciu týchto krajín na politickej mape.

učiteľ : Aké informácie môžete zistiť pomocou politickej mapy sveta?

Študenti : Pomocou politickej mapy môžete zistiť polohu krajín, ich hlavné mestá a štátne hranice.

učiteľ : Politická mapa sa časom mení. Zvýraznitepäť etáp vytvorenie politickej mapy sveta , ktoré odrážajú priebeh vývoja ľudskej spoločnosti:

1. etapa – antický (pred 5. storočím n. l.) – vznik a rozpad takých štátov ako Kartágo, Staroveké Grécko, Staroveký Rím, Staroveký Egypt;

2. etapa – stredovek (5.-16. storočie) – vznik veľkých feudálnych štátov v Európe a Ázii;

3. etapa – nová (16-19 storočia) – éra vzniku a nadviazania kapitalistických vzťahov vo svete;

4. etapa – najnovšia – formovanie politickej mapy je spojené s prvou a druhou svetovou vojnou

5. etapa – moderna – vznik socialistických štátov vo východnej Európe, Ázii a Latinskej Amerike; kolaps socialistického systému; rozpad ZSSR, Juhoslávie, Československa; zjednotenie NDR a Spolkovej republiky Nemecko; ukončenie Organizácie Varšavskej zmluvy; získanie nezávislosti viacerých štátov.

Ak v roku 1900 bolo na svete 57 suverénnych štátov, v roku 2002 ich bolo už 192 z 230 štátov, zvyšné štáty sú nesamosprávne územia – najmä „fragmenty“ bývalých koloniálnych impérií Veľkej Británie a Francúzska. Holandsko, USA.

OTÁZKA: Ktorý štát sa nazýva „suverénny“?

CVIČENIE . Otvorte učebnicu na strane 10. Nájdite definíciu a zapíšte si ju do zošita.

Suverénny štát je politicky nezávislý štát, ktorý má nezávislosť vo vonkajších a vnútorných záležitostiach.

učiteľ : Keďže na svete je veľa krajín, je potrebné ich zoskupiť, čo sa vykonáva na základe rôznych kvantitatívnych kritérií a kvalitatívnych ukazovateľov. Na základe kvantitatívnych kritérií je najčastejšie zoskupenie krajín podľa veľkosti (rozlohy) územia (7 krajín sSúzemí > 3 milióny km² každý). Spolu tvoria ½ celej pevniny.

CVIČENIE. Sedem najväčších krajín podľaSúzemia - podpíšte ich hlavné mestá.

Rusko, Kanada, Čína, USA, Brazília, Austrália, India.

učiteľ : Podľa počtu obyvateľov existuje 11 najväčších krajín s počtom obyvateľov viac ako 100 miliónov v každej - podpíšte hlavné mestá.

Čína, India, USA, Indonézia, Brazília, Pakistan, Bangladéš, Rusko, Japonsko, Nigéria, Mexiko.

učiteľ:

Existuje zoskupenie krajín podľa národné zloženie obyvateľstvo: jednonárodné a mnohonárodné. Uveďte príklady.

učiteľ : Krajiny sú často zoskupené podľa charakteristík ich štátnych podnikov. Rozlišujú sa: pobrežné (majú prístup k moru alebo oceánu), polostrovné (nachádzajú sa na polostrove), ostrovné (nachádzajú sa na ostrovoch), súostrovné krajiny (nachádzajú sa na súostroví), vnútrozemské (nemajú prístup k moru).

CVIČENIE. Uveďte príklady krajín v tejto skupine. (Študenti prejdú na mapu a ukážu príklady krajín v tejto skupine)

učiteľ : Na základe kvalitatívnych ukazovateľov sa krajiny delia na:

    Ekonomicky rozvinutý

    Rozvíjanie

    Krajiny s transformujúcou sa ekonomikou

Hlavným kritériom pre túto typológiu je úroveň sociálno-ekonomického rozvoja, ktorá je určenáukazovateľ hrubého domáceho produktu (HDP) je ukazovateľ charakterizujúci náklady všetkých finálnych produktov vyrobených v danej krajine za jeden rok v amerických dolároch. V poslednej dobe sa začal používať nový ukazovateľ sociálno-ekonomického rozvoja krajín po celom svete -index ľudského rozvoja (HDI) – zohľadňuje nielen HDP, ale aj priemernú dĺžku života a úroveň vzdelania.

Vatikán

3 forma vlády štátov v rámci Commonwealthu.

Je ich 15 Formálnou hlavou štátu je kráľovná Veľkej Británie, ktorú zastupuje generálny guvernér. Týka sa to bývalých domínií Veľkej Británie – Kanady, Austrálie, Nového Zélandu.

4 forma vlády – zastúpený jednýmLíbya (alebo oficiálne Socialistická ľudová Líbyjská arabská Jamaheria).

Rozdelenie krajín podľa charakteristík územno-štátnej štruktúry.

Cvičenie: Pomocou učebnicového textu na stranách 16-17 vyplňte tabuľku zadaním stavov.

Unitárny štát (jednotná zákonodarná a výkonná moc)

federálny štát (spolu s jednotnými zákonmi existujú samostatné samosprávne celky)

Konfederácia ( forma federálneho štátu)

učiteľ : Spomeňme si na definíciu politicko-geografickej polohy (PGL) a určme jej úlohu pre krajinu.

Študenti : GWP – postavenie objektu vo vzťahu k iným objektom politického významu: štátne hranice, spriatelené alebo nepriateľské krajiny, vojenské aliancie krajín, ohniská konfliktov atď.

Politicko-geografická poloha je jedným zo základných pojmov v geografii, ktorý má priamy vplyv na sociálno-ekonomický rozvoj ktorejkoľvek krajiny.

učiteľ : Poďme si to zhrnúť. Pomenujte hlavné skupiny krajín sveta, ktoré ste si zapísali do zošita pri štúdiu novej témy.

Študenti : Hlavné skupiny krajín:

Podľa oblasti

Podľa počtu obyvateľov

Podľa vlastností GP

Podľa úrovne sociálno-ekonomického rozvoja

  1. Konsolidácia .

Príprava na jednotnú štátnu skúšku .

TEST (1 možnosť)

1. V súčasnosti je celkový počet krajín na svete:

1) asi 150

2) asi 230

3) asi 50

4) asi 100

2. Svetová desiatka z hľadiska územia zahŕňa:

1) Brazília a India

2) Južná Afrika a Saudská Arábia

3) Čína a Mexiko

4) USA a Irán

3. Svetová desiatka z hľadiska počtu obyvateľov zahŕňa:

1) Pakistan a Indonézia

2) Argentína a USA

3) Kanada a India

4) Japonsko a Austrália

4. V Ázii sú:

1) India a Čína

2) Mexiko a Brazília

3) Niger a Alžírsko

4) Francúzsko a Taliansko

5. Medzi ekonomicky vyspelé krajiny patria:

1) India a Čína

2) Mexiko a Brazília

3) Niger a Alžírsko

4) Francúzsko a Taliansko

TEST (2. možnosť)

1. Medzi kľúčové krajiny v rozvojovom svete patria:

1) India a Čína

2) Mexiko a Bolívia

3) Niger a Alžírsko

4) Francúzsko a Taliansko

2. Polostrovné krajiny sú:

1) Izrael a Paraguaj

2) Irán a Filipíny

3) Indonézia a Peru

4) Taliansko a Türkiye

3. Ostrovné krajiny sú:

1) Veľká Británia a Srí Lanka

2) India a Madagaskar

3) Argentína a Peru

4) Island a India

4. Nemá prístup k moru:

1) Austrália

2) Egypt

3) USA

4) Mongolsko

5. Veľká sedmička zahŕňa:

1) Mexiko a India

2) Taliansko a Nemecko

3) Mexiko a Brazília

4) Rakúsko a Dánsko

III . Domáce úlohy.

Ave. 2, s. 10 - 17

Zapíšte si desať najmenších štátov podľa oblasti do zošita.

svet (mikroštáty)


Lístok č.1

  1. Moderná politická mapa sveta: rozmanitosť krajín v modernom svete, ich hlavné typy.

  2. Vedecká a technologická revolúcia: charakteristické znaky a komponenty.

  3. Charakteristika umiestnenia ekonomiky v jednej z krajín sveta (podľa výberu učiteľa).

1.Moderná politická mapa sveta: rozmanitosť krajín v modernom svete, ich hlavné typy.

Politická mapa sveta - geografická mapa, ktorá zobrazuje štátne hranice krajín celého sveta. V súčasnosti je na svete viac ako 200 krajín a území, z toho viac ako 180 suverénnych štátov.

Poznámka: suverénny štát – politicky nezávislý štát s nezávislosťou vo vnútorných aj vonkajších záležitostiach (názov pochádza z francúzskeho slova souverain – najvyšší, najvyšší).

Je ťažké určiť presný počet krajín, pretože... Politická mapa sa neustále mení.

Od začiatku 90. rokov zanikli štáty ako ZSSR a SFRJ, republiky, ktoré boli ich súčasťou, získali štatút samostatných štátov; dve krajiny - NDR a Spolková republika Nemecko - spojené do jedného štátu; Československo sa rozdelilo na dva štáty - Česko a Slovensko atď.

Existujú krajiny, ktoré sa vyhlásili za nezávislé, ale svetové spoločenstvo ich ako také neuznáva (Severocyperská Turecká republika)

Sú krajiny, ktoré sú okupované inými štátmi: Palestína – Izrael, Východný Timor – Indonézia, Západná Sahara – Maroko.

Ale v poslednej dobe existuje niekoľko ďalších oficiálne uznaných kolónií: pod kontrolou USA - Východná Samoa, Guam atď.; pod britskou kontrolou - Gibraltár, Svätá Helena atď.

Mnohé územia nie sú zahrnuté v oficiálnom zozname krajín pre dekolonizáciu, pretože... podľa štátov, ktoré ich riadia, sú to ich „zámorské“ departementy.

Krajiny sveta sa líšia svojimi charakteristikami, takže je potrebné ich zoskupiť:

1) podľa veľkosti územia:


  • existuje 7 najväčších krajín: Rusko, Kanada, USA, Čína, Austrália, Brazília, Argentína - každá z nich má rozlohu viac ako 3 milióny štvorcových kilometrov, tieto krajiny spolu zaberajú polovicu celej pevniny;

  • a veľmi maličké štáty - Andorra, Lichtenštajnsko, Singapur atď.
2) podľa počtu obyvateľov:

  • najpočetnejšie: Čína, India, USA, Rusko, Indonézia, Brazília, Pakistan - každý s viac ako 100 miliónmi obyvateľov;

  • a malým počtom - Vatikán a mnohé ďalšie.
3) podľa charakteristík zemepisnej polohy:

  • a) pobrežné: Veľká Británia, Austrália, Nórsko atď.

  • b) polostrov: India, Grécko, Taliansko.

  • c) ostrov: Srí Lanka, Island.

  • d) súostrovné krajiny: Filipíny, Japonsko.

  • e) vnútrozemské: Mongolsko, Čad.
4) podľa národnostného zloženia obyvateľstva:

  • s jedným štátnym príslušníkom: Japonsko, Švédsko;

  • nadnárodné: Rusko, India atď.
5) podľa politického systému:

  • konštitučné monarchie (Veľká Británia, Japonsko);

  • absolútne monarchie (Brunej, SAE);

  • republiky (USA, Nemecko).
6) podľa štátna štruktúra:

  • unitárny (Francúzsko, Maďarsko);

  • federálne (India, Rusko).
7) na základe sociálno-ekonomických charakteristík:

  • donedávna vynikali tieto krajiny: socialistické (ZSSR, Čína atď.); kapitalistické (USA, Nemecko atď.);

  • rozvoj (India, Argentína atď.). Táto typológia sa dnes považuje za zastaranú.
8) podľa úrovne sociálno-ekonomického rozvoja:

a) vyvinuté (vziať do úvahy vysokej úrovni ekonomický rozvoj, ekonomický potenciál, podiel krajiny na svetovej ekonomike, ekonomická štruktúra atď.):


  • krajiny G7 (USA, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Taliansko, Kanada);

  • menšie krajiny (Švédsko, Španielsko atď.);

  • krajiny „osadníckeho kapitalizmu“ (Kanada, Austrália);

  • SNŠ (Rusko, Ukrajina atď.);

  • nové priemyselné krajiny (Kórea, Singapur atď.).
b) rozvojové (prechodné štáty, v ktorých sú sociálno-ekonomické vzťahy v štádiu zmien):

  • krajiny mierne rozvinutého kapitalizmu (Brazília, Mexiko atď.);

  • krajiny vyvážajúce ropu (SAE, Kuvajt);

  • krajiny zaostávajúce vo svojom rozvoji a najmenej rozvinuté (Afganistan, Keňa).
Miesto ktorejkoľvek krajiny v typológii nie je konštantné a môže sa meniť v čase, čo je zvyčajne spojené s vnútornými a vonkajšími ekonomickými vzťahmi štátov.
2. Vedecká a technologická revolúcia: charakteristické znaky a komponenty.

Vedecko-technická revolúcia (STR) je časový úsek, počas ktorého dochádza ku kvalitatívnemu skoku vo vývoji vedy a techniky, radikálne transformuje výrobné sily spoločnosti.

Charakteristické črty NTR:


  1. univerzálnosť, inkluzívnosť (transformuje všetky odvetvia a sféry, povahu práce, života, kultúry, psychológie ľudí);

  2. extrémne zrýchlenie vedecko-technických premien (prudké skrátenie času medzi vedeckým objavom a jeho implementáciou do výroby, rýchlejšia obnova produktov);

  3. zvyšovanie požiadaviek na úroveň kvalifikácie pracovných zdrojov (zvyšovanie podielu duševnej práce, všeobecná intelektualizácia);

  4. orientácia na využitie vedecko-technických výdobytkov na vojenské účely (vznik vojensko-technickej revolúcie).

Charakteristické črty vedeckej a technologickej revolúcie sa prejavujú vo všetkých jej zložkách:

1) vo vede: zvýšené výdavky na výskum a vývoj (výskum a vývoj), kvalitatívne zlepšenie vzdelávacieho systému, zvýšené prepojenie medzi vedou a výrobou a zvýšená znalostná intenzita;

2) v inžinierstve a technológii:


  • zavádzanie nových, najmä fyzikálnych a chemických technologických procesov;

  • zavedenie počítačov (USA - 1. miesto vo výrobe), roboty (Japonsko - 1. miesto vo výrobe), GPS (flexibilné výrobné systémy): spájanie počítačov, robotické systémy, moderné stroje, dopravné a nakladacie zariadenia - tzv. " opustené továrne ;

  • vývoj kvantovej technológie (lasery, masery);

  • výroba nových komunikačných zariadení (satelitov atď.);

  • zintenzívnenie starých technologických metód.
3) vo výrobe:

  • prudká komplikácia štruktúry ekonomiky (vznik nových, high-tech odvetví - letecký a kozmický priemysel atď.);

  • rast odvetví náročných na znalosti (elektrotechnika, výroba nástrojov atď.);

  • výroba nových materiálov (polovodič, keramika; optické vlákno; použitie kovov 20. storočia - berýlium, lítium, titán);

  • rozvoj jadrovej energie;

  • intenzifikácia poľnohospodárstva a dopravy (zvýšenie produktivity, rýchlosti dopravy a pod.).
4) v manažmente:

  • vznik kybernetiky (veda o riadení a informáciách);

  • „informačná explózia“;

  • Tvorba automatizované systémy manažment, počítačové centrá;

  • školenie manažérov (vedúcich moderných výrobných zariadení).

3. Charakteristika umiestnenia ekonomiky jednej z krajín sveta (podľa výberu učiteľa)

V tejto praktickej práci je potrebné pomocou atlasových máp určiť strediská umiestnenia hospodárskych odvetví a vysvetliť ich pomocou poznatkov o faktoroch umiestnenia výroby.

Odpoveď je uvedená na príklade umiestnenia švédskej ekonomiky (týmto princípom možno charakterizovať ktorúkoľvek krajinu na svete). Pre prácu potrebujete mapy: „Ekonomická mapa Európy“, selektívne mapy prírodných zdrojov (vodné, lesné, agroklimatické atď.).

Charakteristika švédskeho hospodárstva:

1) ťažobný priemysel; výrobné strediská:


  • železná ruda: Kirunavar, Elirvar;

  • polymetalická ruda: Buliden, Laiswall;

  • medená ruda: Aitikabbo.
Faktory pre umiestnenie tohto odvetvia: prírodný zdroj a spotrebiteľ (hutníctvo železa);

2) elektroenergetika:


  • Vodná elektráreň (sever a stred krajiny - na rieke Umeelven atď.), Faktor prírodných zdrojov (množstvo riek);

  • Atómová elektráreň (juh krajiny – Ringhals a pod.), ovplyvňuje spotrebiteľský faktor(husto obývané južné oblasti);
3) metalurgia železa: mestá Luleå a Štokholm; polohu ovplyvňujú faktory: prírodné zdroje (vlastné suroviny), životné prostredie, energetika (veľa vodných elektrární a jadrových elektrární);

4) strojárstvo a kovoobrábanie, elektrotechnický priemysel: mestá Štokholm a Göteborg; ovplyvnené faktormi: spotrebiteľ, kvalifikácia pracovných zdrojov;

5) stavba lodí: hlavným centrom je mesto Göteborg, ovplyvňujúce faktory: geografická poloha (poloha pri mori) a spotrebiteľ;

6) lesníctvo, celulóza a papier: mesto Gävle (zóna tajgy), ovplyvnené faktorom prírodných zdrojov (ihličnaté stromy);

7) rastlinná výroba: v strede a na juhu krajiny (ovos, raž, pšenica); ovplyvnené faktorom prírodných zdrojov (nízke teploty, množstvo zrážok);

8) chov dobytka: chov mlieka, mäsa a ošípaných - na juhu a strede krajiny, na severe - chov sobov, ovplyvnený faktorom prírodných zdrojov (prírodné pastviny, nízke teploty v pásme tundry).


Lístok číslo 2

  1. Základné formy vlády a štátno-územná štruktúra krajín.

  2. Zloženie a štruktúra svetovej ekonomiky, ich zmeny v ére vedecko-technickej revolúcie.

  3. Charakteristika vekového a pohlavného zloženia obyvateľstva jednej z krajín sveta.

1. Základné formy vlády a štátno-územná štruktúra krajín.

Formy vlády:

1) republika - forma vlády, v ktorej zákonodarná moc zvyčajne patrí volenému zastupiteľskému orgánu - parlamentu a výkonná moc - vláde.

Poznámka: 3/4 všetkých krajín sveta tvoria republiky.

Typy republík:

a) prezidentské republiky: prezident má veľké právomoci a stojí na čele vlády (USA, Rusko, Brazília, Argentína atď.);

b) parlamentné republiky: na čele vlády stojí premiér, prezident má menšie právomoci ako v prezidentskej republike (Taliansko, Nemecko, India atď.).

2) monarchia (len 30 na svete) - forma vlády, v ktorej najvyššia štátna moc patrí jednej osobe - panovníkovi, kráľovi, princovi, sultánovi, šejkovi, emírovi a je dedená.

Typy monarchií:

a) absolútna monarchia: moc panovníka je takmer neobmedzená (Bhután, Omán, Kuvajt atď.);

Poznámka: v Saudskej Arábii existuje absolútna monarchia, kde hlava štátu (kráľ) vykonáva zákonodarnú a výkonnú moc, pričom je súčasne predsedom vlády, vrchným veliteľom, najvyšším sudcom a duchovným vládcom. Vládu tvoria najmä členovia kráľovskej rodiny.

b) konštitučná monarchia: najvyššia štátna moc je obmedzená ústavou, „panovník kraľuje, ale nevládne“ (Veľká Británia, Japonsko, Lichtenštajnsko, Španielsko atď.);

Poznámka: vo Veľkej Británii je konštitučná monarchia. Kráľ (dnes kráľovná Alžbeta II.) je považovaný za hlavu štátu, súdnictva a vrchného veliteľa ozbrojených síl, svetská hlava anglickej cirkvi, ako aj Britmi vedeného Commonwealthu. Kráľ podpisuje zákony schválené parlamentom.

c) teokratická monarchia: hlavou štátu je aj jeho náboženská hlava (Vatikán).

Forma vlády neurčuje úroveň ekonomického rozvoja krajiny.

Formy štátno-územnej štruktúry krajín:

1) unitárna (z latinského unitas - jednota) - forma administratívno-územnej štruktúry, v ktorej je v krajine jediná zákonodarná a výkonná moc; v ktorých štát nezahŕňa samosprávne subjekty; administratívne jednotky sa hlásia priamo centrálna vláda(Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Japonsko atď.).

2) federálne (z lat. foederatio - únia, združenie) - forma administratívno-územnej štruktúry, v ktorej spolu s jednotnými (federálnymi) zákonmi a úradmi existujú samosprávne celky (republiky, provincie, krajiny, štáty atď.). .), ktoré majú vlastné zákonodarné, výkonné a súdne orgány (Rusko, USA, India, Brazília atď.).


2. Zloženie a štruktúra svetovej ekonomiky, ich zmeny v ére vedecko-technickej revolúcie.

Svetová ekonomika (WE) je systém vzájomne prepojených národných ekonomík, ktorý je založený na medzinárodnej deľbe práce a rôznych ekonomických a politických vzťahoch. Svetová ekonomika pokrýva všetky krajiny.

Medzinárodná deľba práce je špecializácia ekonomík jednotlivých krajín na produkciu určitých druhov výrobkov a služieb, ktoré si vymieňajú.

Príklady odvetví s medzinárodnou špecializáciou:

Japonsko: výroba áut, lodí, elektroniky, hodiniek.

Namíbia: ťažba uránu a diamantov.

Saudská Arábia Arábia: produkcia ropy.

Zambia: vývozca medenej rudy a rafinovanej medi.

Kolumbia: pestovanie kávy; atď.

Štruktúra svetovej ekonomiky je veľmi zložitá, preto existujú:

A) regionálnej štruktúry, čo je systém národných ekonomík a medzištátnych združení spojených ekonomickými a politickými väzbami;

b) štruktúru odvetvia, súvisiace s odvetviami hospodárstva: priemysel, poľnohospodárstvo, doprava, obchod.

Svetovú ekonomiku ovplyvnila vedecko-technická revolúcia. Jeho vplyv je vyjadrený:

1) pri zrýchľovaní globálneho tempa ekonomický rast: Za 3/4 storočia sa globálny ekonomický potenciál zvýšil približne 10-krát! To znamená, že už v polovici 70. rokov. bola 9/10 určená výdobytkami nášho storočia a len 1/10 výsledkami práce počas celej doterajšej histórie ľudstva.

2) pri zmene štruktúry odvetvia:

a) zvyšuje sa úloha nevýrobnej sféry: rast sektora služieb, vedy, školstva, kultúry.

Príklad: Spojené štáty si udržiavajú svetové prvenstvo v podiele ľudí zamestnaných v nevýrobnom sektore (2/3).

b) zvyšuje sa úloha priemyslu, najmä spracovateľského: strojárstvo, chemické, elektroenergetika a pod.

c) vznikajú nové priemyselné odvetvia vrátane najnovších a náročných na znalosti: elektrotechnika, elektronický priemysel, výroba prístrojov, letectvo a rakety atď.

d) vznikajú medziodvetvové komplexy: palivové a energetické, strojárske, agropriemyselné a pod.

3) pri zmene územnej štruktúry:

a) objavujú sa nové faktory umiestnenia výroby: faktor intenzity vedy, ekonomický faktor, faktor práce zdrojov;

b) staré faktory nadobúdajú nový obsah: faktory prírodných zdrojov sa presúvajú do oblastí nového rozvoja.

Príklad: ťažba ropy a plynu sa presunula na kontinentálny šelf - oblasti: Severná a Karibské more, Perzský a Mexický záliv.

3. Charakteristika vekového a pohlavného zloženia obyvateľstva jednej z krajín sveta.

Uvažujme o požadovaných charakteristikách na príklade jednej z krajín, napríklad Kanady.

Jeho populácia je 27 miliónov ľudí.

Vekové zloženie:


  • podiel detí (0-14 rokov): menej ako 23 % z celkový počet obyvateľstvo krajiny;

  • podiel dospelých (15-59 rokov): asi 62 % populácie krajiny;

  • podiel starších ľudí (60 rokov a starších): viac ako 15 % populácie krajiny.
Príklad: pôrodnosť - menej ako 15 osôb na 1000 obyvateľov.

Kanada patrí k reprodukcii typu II, ktorá sa vyznačuje priemernou a nízkou pôrodnosťou a prudkým poklesom úmrtnosti.

Táto krajina patrí k ekonomicky vyspelým, má dosť nízku pôrodnosť (malý počet detí), jej hodnotu ovplyvňujú:


  1. neskorý vek, v ktorom sa rodičia vydávajú;

  2. predstava o normálnom počte detí (1-2);

  3. postoj k rozvodu, potratu;

  4. zapojenie žien do výroby.
Naopak, zvyšuje sa podiel starších ľudí, čo je ovplyvnené:

  1. prudké zníženie úmrtnosti prostredníctvom zlepšenej zdravotnej starostlivosti a medicíny, čo umožňuje predĺženie strednej dĺžky života;

  2. v dôsledku poklesu podielu detí na celkovej populácii sa zvyšuje podiel dôchodcov atď.
Zloženie pohlavia: Ženská populácia prevažuje nad mužskou. Vysvetľuje to skutočnosť, že priemerné trvanieŽivot žien je dlhší (až 75 rokov), muži žijú o 5-8 rokov menej.

Na tretiu otázku na tikete možno odpovedať na príklade ktorejkoľvek krajiny na svete, ktorá je vám najzaujímavejšia alebo najznámejšia. Uvedený príklad charakteristík kanadskej populácie vám pomôže pri zostavovaní odpovede, ak vám tá, ktorú navrhujeme, nejakým spôsobom nevyhovuje, hoci jej objem je celkom dostatočný.

Lístok číslo 3


  1. Geografické prostredie a jeho úloha v živote ľudstva.

  2. Faktory ovplyvňujúce umiestnenie výrobných síl a ich zmeny v ére vedecko-technickej revolúcie.

  3. Určenie typu reprodukcie obyvateľstva krajiny pomocou vekovej pyramídy.

1. Geografické prostredie a jeho úloha v živote ľudstva.

Geografické prostredie je tá časť zemskej prírody, s ktorou ľudstvo priamo interaguje vo svojom živote a výrobné činnosti v tejto etape historického vývoja.

V živote ľudstva hrá obrovskú úlohu:


  • slúži ako biotop;

  • ako najdôležitejší zdroj zdrojov;

  • má veľký vplyv na duchovný svet ľudí;

  • má priaznivý vplyv na ich zdravie a náladu.
Celá história ľudskej spoločnosti je históriou jej interakcie s prírodou a geografickým prostredím. Tieto vzťahy sú protichodné:

Na jednej strane: človek prírodu mení, využíva, prispôsobuje svojim potrebám. V dôsledku toho sa transformácia prírodnej krajiny na antropogénnu – mestskú, banícku, poľnohospodársku a rekreačnú – extrémne zrýchlila.

Poznámka: Podľa výpočtov geografov na Moskovskej univerzite dnes antropogénna krajina zaberá viac ako 60 % zemského povrchu. Vrátane približne 20 % jeho územia sa radikálne zmenili: sú to mestá a dediny, polia a záhrady, cesty a banské diela, vysadené lesy a rekreačné oblasti.

Na druhej strane: geografické prostredie má významný vplyv na rozvoj spoločnosti. Ovplyvňuje najmä umiestnenie ekonomických sektorov (faktor prírodných zdrojov).

Je potrebné poznamenať, že moderný priemysel spotrebuje obrovské množstvo surovín, ktorých náklady (vrátane nákladov na palivo a elektrinu) v celkových nákladoch na priemyselnú výrobu sú asi 75% atď.

V dôsledku ľudskej činnosti je príroda poškodzovaná, niekedy nenapraviteľne. Ľudské prostredie sa mení a vyvstáva otázka zdravia a prežitia celého ľudstva.

Spoločnosť začala z prírody odoberať čoraz viac svojich zdrojov a zároveň do nej vracať čoraz viac odpadu zo svojej činnosti, ich hmotnosť dosiahla približne 40 miliárd ton.

Poznámka:


  1. Každý rok zmizne z povrchu Zeme 11 miliárd hektárov tropických pralesov – to je 10-násobok rozsahu opätovného zalesňovania.

  2. V dôsledku procesu dezertifikácie sa z poľnohospodárskej výroby ročne stiahne približne 6 miliárd hektárov pôdy.

  3. Zničenie ozónovej vrstvy.

  4. Nárast toxických emisií do atmosféry (oxid siričitý, oxidy dusíka a pod.), do vodného prostredia, narušenie pôdy a pod. (viac o otázkach životného prostredia v lístku 12, otázka 1).
Nakoniec vznikli 2 vzájomne súvisiace problémy:

  1. racionálne využívanie prírodných zdrojov;

  2. ochrana životného prostredia pred znečistením.
Na vyriešenie týchto globálnych problémov Je potrebné spojiť úsilie všetkých krajín, celého ľudstva na našej planéte.
2. Faktory ovplyvňujúce umiestnenie výrobných síl a ich zmeny v ére vedecko-technickej revolúcie.

Umiestnenie sektorov svetového hospodárstva závisí od vplyvu viacerých faktorov, z ktorých niektoré vznikli už dávno, no nový obsah nadobudli v ére vedecko-technickej revolúcie a druhá časť vznikla nedávno, priamo s tzv. samotnú vedecko-technickú revolúciu.


  1. Územný faktor: čím väčšia je jeho rozloha, tým bohatšie a rozmanitejšie prírodné zdroje, tým viac možností na umiestnenie obyvateľstva a produkcie (Rusko, Kanada, Brazília, Austrália, USA, Čína, India). Niekedy je pozitívnym kritériom konfigurácia územia, stupeň jeho kompaktnosti.

  2. Faktor ekonomicko-geografickej polohy (EGP):

  • centrálny (výhodná vlastnosť EGP);

  • hlboká (nevýhodná poloha);

  • susedské (závisí od vzťahov medzi susediacimi štátmi);

  • pobrežia (výhodná vlastnosť EGP).

  1. Faktor prírodných zdrojov: historická príťažlivosť ku kontinentálnym zdrojom prírodných zdrojov v ére vedeckej a technologickej revolúcie (vďaka najnovšie technológie) v ťažobnom priemysle vystriedal posun rozvoja do oblastí nového rozvoja - severné regióny, šelfové zóny.

  2. Dopravný faktor: prítomnosť hustej dopravnej siete, prístup k moru atď.

  3. Faktor pracovných zdrojov je v tomto prípade dôležitý:

  • počet ľudí v produktívnom veku;

  • lacnosť ich práce;

  • kvalifikácia – „kvalita“ pracovnej sily.

  1. Faktor územnej koncentrácie: koncentrácia ekonomiky a obyvateľstva do veľkých priemyselných centier, regiónov, dopravných uzlov, mestských aglomerácií.
Obdobie vedeckej a technologickej revolúcie je charakterizované procesom územného rozptýlenia výroby prostredníctvom vytvárania malých a stredných podnikov, minitovární atď.

  1. Faktor intenzity vedy: príťažlivosť pre veľké vedecké centrá - veľké mestá a mestské aglomerácie, vznik „miest vedy“.

  2. Environmentálny faktor: obmedzenie koncentrácie produkcie v dôsledku degradácie životného prostredia; premiestnenie „špinavých“ priemyselných odvetví do iných oblastí alebo ich úplná demontáž.

3. Určenie typu reprodukcie obyvateľstva krajiny pomocou vekovej pyramídy.

Čo je to pyramída pohlavia a veku?

Len si v duchu predstav, egyptská pyramída(asi ste to videli na obrázkoch) alebo tvary pyramíd (zrezané, pravidelné) preberané na hodinách geometrie.

Teraz ju mentálne rozdeľte na dve kolmé osi tak, aby základňa pyramídy ležala na horizontálnej osi a vertikálna os rozdeľuje postavu na dve časti a vychádza zo stredu základne, ponáhľajúc sa na vrchol. Pretože Tieto modely súvisia s ľudskými parametrami (ich počet, vek atď.), Potom tu nie sú žiadne záporné hodnoty.

Pri konštrukcii pyramíd pohlavia a veku sa spravidla získavajú so skrátenými vrcholmi. V závislosti od počtu parametrov môže byť obrazec rozdelený na niekoľko častí v horizontálnom smere (t. j. nad sebou) a ktorákoľvek z týchto zložiek môže byť väčšia alebo menšia ako jej susedia.

Presnejšie o význame osí v pyramíde:


  1. horizontálna os: pomer mužov a žien - ako percento z celej populácie (vľavo - muži, vpravo - ženy);

  2. vertikálna os: vek mužov a žien - ako percento z celej populácie krajiny.
Nasleduje analýza rodovej a vekovej pyramídy pre rozvojovú krajinu (typická pre ktorýkoľvek zo štátov južnej Ázie):

  • počet detí (0-14 rokov) je viac ako 42 %, ich veľké množstvo znázornená širokou základňou pyramídy;

  • počet dospelých (15-59 rokov) približne 55 %;

  • počet starších (60 rokov a starších) je nižší ako 3 %, ich počet sa odráža v úzkom vrchole pyramídy;

  • ľavá polovica pyramídy (muži) je percentuálne o niečo väčšia ako pravá polovica (ženy).
Z tejto analýzy pyramídy možno vyvodiť tieto závery:

1) Krajina patrí do I. typu reprodukcie, ktorý sa vyznačuje vysokou pôrodnosťou, zníženou úmrtnosťou a vysokými mierami populačného rastu, o čom svedčí široká základňa pyramídy.

Je potrebné poznamenať, že vysoká pôrodnosť v regióne južnej Ázie závisí od:

a) národné a náboženské tradície (podnecujúce k narodeniu). veľké množstvo deti, najmä chlapci);

b) skutočnosť, že deti sa v budúcnosti stanú živiteľmi rodiny pre svojich rodičov;

c) prevaha vidieckeho obyvateľstva;

d) nedostatočná úroveň vzdelania;

e) slabé zapojenie žien do spoločenskej výroby.

2) Krajiny tohto typu reprodukcie sa vyznačujú určitou prevahou mužskej populácie, pretože Úmrtnosť žien je tu vyššia v dôsledku: skorých sobášov, ktoré podkopávajú zdravie; mať veľa detí; nerovnaké postavenie žien v rodine a spoločnosti.

V 3. otázke tohto tiketu na základe vyššie uvedeného príkladu pre rozvojové krajiny v regióne južnej Ázie môžete analyzovať ktorýkoľvek z regiónov alebo jednu krajinu.


Lístok číslo 4

  1. Manažment prírody. Príklady racionálneho a iracionálneho environmentálneho manažmentu.

  2. Lesnícky a drevospracujúci priemysel; zloženie, umiestnenie. Geografické rozdiely.

  3. určenie a porovnanie priemernej hustoty obyvateľstva dvoch krajín (podľa výberu učiteľa) a vysvetlenie dôvodov rozdielov

1. Environmentálny manažment. Príklady racionálneho a iracionálneho environmentálneho manažmentu.

Celá história ľudskej spoločnosti je históriou jej interakcie s prírodou. Človek ho už dlho používa vo svojom ekonomické účely: lov, zber, rybolov, ako prírodné zdroje.

V priebehu niekoľkých tisícročí prešiel charakter vzťahu ľudstva k životnému prostrediu veľkými zmenami.

Etapy vplyvu spoločnosti na prírodné prostredie:


  1. asi pred 30 tisíc rokmi - zber, lov a rybolov. Človek sa prispôsobil prírode a nezmenil ju.

  2. Pred 6-8 tisíc rokmi - poľnohospodárska revolúcia: prechod hlavnej časti ľudstva od lovu a rybolovu k obrábaniu pôdy; Došlo k miernej premene prírodnej krajiny.

  3. Stredovek - zvýšené zaťaženie pôdy, rozvoj remesiel; bolo potrebné širšie zapojenie prírodných zdrojov do hospodárskeho cyklu.

  4. Pred 300 rokmi – priemyselná revolúcia: rýchla transformácia prírodnej krajiny; rastúci vplyv človeka na životné prostredie.

  5. z polovice 20. storočia - moderná scéna vedeckej a technickej revolúcie: zásadné posuny v technickú základňu výroba; V systéme „spoločnosť – prírodné prostredie“ dochádza k prudkým posunom.
V súčasnosti sa aktívna úloha človeka vo využívaní prírody odráža v environmentálnom manažmente ako osobitnej oblasti hospodárskej činnosti.

Environmentálny manažment je súbor opatrení prijatých spoločnosťou na štúdium, ochranu, rozvoj a transformáciu životného prostredia.

Typy environmentálneho manažmentu:


  1. racionálny;

  2. iracionálny.
Racionálny environmentálny manažment je postojom k prírode, čo v prvom rade znamená starostlivosť o udržanie ekologickej rovnováhy životné prostredie a úplne eliminuje vnímanie prírody ako nevyčerpateľnej zásobárne.

Táto koncepcia predpokladá intenzívny rozvoj ekonomiky – „do hĺbky“, vďaka komplexnejšiemu spracovaniu surovín, opätovnému využitiu výrobných a spotrebných odpadov, využívaniu nízkoodpadových technológií, vytváraniu kultúrnej krajiny, ochrane zvierat a rastlín. druhov, vytváranie prírodných rezervácií a pod.

Politická mapa sveta je geografická mapa, ktorá zobrazuje štátne hranice všetkých krajín sveta. V súčasnosti je na svete viac ako 200 štátov. Je ťažké určiť presný počet krajín, pretože politická mapa sveta sa neustále mení. Za posledných desať rokov zanikli štáty ako ZSSR a SFRJ, republiky, ktoré boli ich súčasťou, získali štatút nezávislých štátov; dve krajiny – nemecké demokratickej republiky a Nemecká spolková republika zjednotená do jedného štátu Nemecká spolková republika atď. Sú krajiny, ktoré sa vyhlásili za nezávislé, ale svetové spoločenstvo ich ako také neuznáva (Republika Srbská). Sú krajiny, ktorých územie alebo časť jeho územia okupuje iný štát (Palestína – Izrael, Východný Timor – Indonézia).

Krajiny sveta sú rôznorodé. Líšia sa:

1) podľa veľkosti územia: najväčšie je Rusko (17,1 mil. km2); malý - Vatikán (0,44 km2);

2) podľa počtu obyvateľov: veľké - Čína (1,2 miliardy ľudí); malý - Vatikán (asi 1 000 ľudí);

3) podľa národnostného zloženia obyvateľstva: mononárodné, kde prevažná väčšina obyvateľstva patrí k jednej národnosti (Japonsko); a nadnárodné (Čína, Rusko, USA);

4) podľa geografická poloha: vnútrozemské krajiny (Čad, Mongolsko); pobrežné (India, Kolumbia); ostrov (Japonsko, Kuba);

5) podľa politického systému: monarchie, kde moc patrí panovníkovi a dedí sa (Brunej, Spojené arabské emiráty, Spojené kráľovstvo); a republiky, kde zákonodarná moc patrí parlamentu a výkonná moc vláde (USA, Nemecko);

6) podľa vládnej štruktúry: unitárna (Francúzsko, Maďarsko) a federálna (India, Rusko, USA). V unitárnom štáte existuje jedna ústava, jedna výkonná a zákonodarná moc a administratívno-územné jednotky majú menšie právomoci. Vo federálnom štáte spolu s jednotnou ústavou existujú aj legislatívne akty administratívno-územné celky, ktoré neodporujú ani jednej ústave.

V typológii krajín, na základe zohľadnenia sociálno-ekonomických charakteristík, socialistické krajiny (Kuba, Čína, Severná Kórea atď.), kapitalistické (USA, Nemecko atď.), rozvojové krajiny (Brazília, Etiópia, Malajzia atď.) .) sa rozlišujú. Táto typológia vychádza z existencie kapitalistických a socialistických spoločností vo svete a v súčasnosti sa považuje za prekonanú.

V typológii krajín sa vyspelé a rozvojové krajiny rozlišujú podľa úrovne sociálno-ekonomického rozvoja. Kritériá pre túto typológiu sú úroveň ekonomického rozvoja, ekonomický potenciál, podiel krajiny na svetovej produkcii, ekonomická štruktúra, účasť na medzinárodných geografické členenie práce. Súhrnným ukazovateľom je hrubý domáci produkt (HDP) alebo hrubý národný produkt(HNP) na obyvateľa. Táto typológia rozlišuje medzi ekonomicky vyspelými krajinami (s osobitným zameraním na krajiny G8) a rozvojovými krajinami. Rozvojové krajiny sú heterogénne a tiež veľmi rôznorodé: krajiny mierne rozvinutého kapitalizmu (Brazília, Mexiko, Venezuela atď.); novo industrializované krajiny (Kórejská republika, Taiwan); krajiny vyvážajúce ropu (Saudská Arábia, Kuvajt atď.); krajiny, ktoré vo svojom rozvoji zaostávajú (Afganistan, Keňa, Nepál). Miesto ktorejkoľvek krajiny v typológii nie je konštantné a môže sa časom meniť.

Tú modernú reprezentuje takmer 230 krajín a území a z nich je asi 190 suverénnych. Niektoré sú rozlohou obrovské, ako Rusko, USA, sú aj malé – Vatikán, Lichtenštajnsko. Niektoré krajiny sú bohaté na národnosti a národy, iné - prírodné zdroje. Na ich rozlíšenie sa vykonáva obrovské množstvo štatistickej práce.

Je ťažké si predstaviť, aký by bol náš svet, keby to bola jedna veľká krajina. Malo by to jedinečnosť, ktorú nesú všetky krajiny sveta, ich zvyky, tradície a kultúra. Veď jedinečnosť histórie, formovania ekonomiky, politiky a spoločenský život občanov veľmi zaujímajú každého. Svoju úlohu v mnohom zohral aj rozvoj kapitalizmu. Niektoré krajiny sa pokúsili preskočiť niektoré evolučné kroky, a preto sa teraz ocitli presne tam, kde sú. Krajiny sú veľmi odlišné a možno ich rozdeliť podľa rôznych typologických charakteristík. Rozmanitosť krajín v modernom svete ukazuje historickú cestu ľudského vývoja, vďaka čomu máme možnosť sledovať hlavné etapy vývoja spoločnosti a všetkých jej prvkov. Skúsenosti získané z takéhoto výskumu sú rozhodujúce pre vybudovanie úspešnej globálnej ekonomiky a zabezpečenie dostatočného príjmu pre všetkých ľudí.

Ekonomická klasifikácia

Mnoho ľudí si pamätá: škola, téma "Rozmanitosť krajín v modernom svete", geografia, 10. ročník. A učiteľ, ktorý hovorí o tom, ako sú krajiny rozvinuté, s transformujúcimi sa ekonomikami a ako sa rozvíjajú. A táto klasifikácia je založená na rozvoji trhovej ekonomiky. Je to jeden z kľúčových faktorov úspešného fungovania krajiny.

Na určenie, do ktorej kategórie konkrétna krajina patrí, výskumníci berú do úvahy také ukazovatele, ako je životná úroveň obyvateľstva, hrubý domáci produkt, ekonomická štruktúra podľa odvetví a stupeň rozvoja informačných technológií.

Ekonomicky vyspelé krajiny

Vráťme sa do školy. Rovnaká lekcia geografie "Rozmanitosť krajín v modernom svete." Učiteľ sa pýta Ivanova, čo sú ekonomicky vyspelé krajiny? A nemôže odpovedať nič okrem toho, že „rozvinuté prostriedky vyvinuté“. V skutočnosti je potrebné pochopiť, kto stojí za pojmom „rozvoj krajiny“.

Krajiny G7: USA, Veľká Británia, Kanada, Francúzsko, Japonsko, Nemecko, Taliansko sú typickými príkladmi vyspelých krajín. Po analýze ich situácie môžeme povedať, že znaky rozvoja krajiny sú:

  • dobrá životná úroveň ľudí;
  • výroba a služby dominujú v hrubom domácom produkte;
  • spoločnosť je vysoko informatizovaná a všeobecne informačnej technológie sú vo vysokom štádiu vývoja.

Vzhľadom na rozdielnu rýchlosť ekonomického rozvoja a charakteristiky krajín existujú podtypy ekonomicky vyspelých krajín:

  • hlavné;
  • ekonomicky vyspelé krajiny Európy;
  • krajiny „osadníckeho kapitalizmu“.

Hlavné krajiny

Ako je uvedené vyššie, medzi hlavné krajiny patria krajiny G7. V globálnej produkcii zaujímajú leví podiel: viac ako 50 % priemyslu a 25 % celého sektora služieb. Vzhľadom na skutočnosť, že počet hlavných krajín je niekoľkonásobne menší ako počet zostávajúcich, rozsah ich aktivít možno považovať za obrovský a ich ekonomiku silnú. Svojím dielom prispievajú k rozmanitosti sveta. Už spomínaný 10. ročník položil zaujímavú otázku: kam patrí Rusko? Výskumníci zatiaľ nevedia dať presnú odpoveď a polemizujú, do ktorej skupiny patrí. Ale väčšina názorov na momentálne- Rusko patrí medzi ekonomicky vyspelé krajiny.

Ekonomicky vyspelé krajiny Európy

Rôznorodosť krajín moderného sveta v tejto kategórii predstavuje Švajčiarsko, Belgicko, Holandsko, Rakúsko, škandinávske krajiny atď.. Pri vyslovení týchto názvov sa nám okamžite vynorí predstava: politická stabilita, obyvateľstvo žije dobre, vysoko hrubý domáci produkt, dovoz a vývoz sú takmer v dokonalom pomere.

Ako sa líšia od hlavných krajín? Tu je dôležitá medzinárodná deľba práce. Ekonomicky vyspelé krajiny Európy sú viac špecializované, takže sú viac závislé od príjmov, ktoré im dáva bankovníctvo, cestovný ruch, sprostredkovateľský obchod atď.

Krajiny "osadníckeho kapitalizmu"

Táto kategória zahŕňa bývalé kolónie Veľkej Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Juhoafrickej republiky. Tieto krajiny sa vyznačujú udržiavaním si medzinárodnej špecializácie – vyvážajú suroviny a poľnohospodárske produkty. To, čo ich odlišuje od rozvojových krajín, je skutočnosť, že špecializácia v poľnohospodárskom a surovinovom priemysle je založená na vysoký výkon práce, tomu napomáha aj vyspelá domáca ekonomika.

Krajiny s transformujúcou sa ekonomikou

Bol na rade Solovyov, aby odpovedal na otázky učiteľa. Ničoho sa však nebojí, pretože geografia je jeho obľúbená hodina. Nedesí ho ani rozmanitosť krajín v modernom svete. Soloviev jasne odpovedá (a správne), že krajiny s transformujúcimi sa ekonomikami sú charakteristické tým, že v súčasnosti prechádzajú rôznymi transformačnými procesmi hospodárska činnosť k zavedeniu trhových mechanizmov.

Medzi takéto krajiny patria krajiny východu a (bývalé socialistické), pobaltské štáty, ako aj SNŠ. V týchto globálnych subjektoch sa v ekonomike upevňuje inštitút súkromného vlastníctva, centralizovaná ekonomika sa nahrádza „neviditeľnou rukou trhu“ a spotrebný trh sa presýti rôznorodým tovarom. Niektorým krajinám sa podarilo tento prechod zabezpečiť pomocou „zamatových“ revolúcií, to znamená, že uskutočnili postupné reformy bez veľkých otrasov v spoločnosti. Ekonomické väzby, ktoré sa rozvíjali desaťročia, boli „zničené“ civilizovaným spôsobom.

rozvojové krajiny

Lekcia „Rozmanitosť krajín v modernom svete“ pokračuje. 10. ročník ťažko odpovedá na otázku, ktoré krajiny sa rozvíjajú. A ako sa líšia od krajín s transformujúcimi sa ekonomikami? Rozvojové krajiny tvoria drvivú väčšinu krajín sveta, ich sústredením je asi 132 Ázia, Afrika a Latinská Amerika. Medzi nimi môžete vidieť mnoho bývalých závislých a koloniálnych krajinách. Žije tu 80% celkovej populácie.

Rozvojové krajiny sa vyznačujú tým, že už prešli do trhové hospodárstvo, ale sú silne závislé na exporte, najmä na exporte palív a surovín. Ekonomické procesy v takýchto krajinách sú postavené na vzťahoch s ekonomikami vyspelých krajín. Rozvojové krajiny sa vyznačujú nízkou a stredná úroveň príjem.

Fyziografické krajiny

Berieme do úvahy rôznorodosť krajín v modernom svete a prechádzame k ďalšiemu kritériu ich typológie. Krajiny sú rozdelené aj podľa fyzických a geografických charakteristík.

Tomuto kritériu sa v škole nevenuje veľká pozornosť, pretože ekonomická klasifikácia sa považuje za najdôležitejšiu, berúc do úvahy procesy globalizácie a integrácie prebiehajúce v spoločnosti. Aby sme však videli úplný obraz nášho sveta, učitelia by mali túto typológiu zahrnúť do hodiny. Rozmanitosť krajín v modernom svete v tomto prípade vyzerá takto: jednotu geoštruktúry a pohybu zemskej kôry a homogenitu reliéfu určujú také krajiny-zóny ako Arktída, Severná, Východná a Stredná Európa, Stredomorie, Stredná, Východná, Severná, Juhovýchodná Ázia atď.

Historická a kultúrna klasifikácia

História a kultúra tiež prispievajú k rozmanitosti krajín v modernom svete. Ich hlavné typy podľa týchto kritérií sú napríklad západoeurópske a stredoeurópske, východoeurópske, kaukazské, stredoázijsko-kazašské, sibírske, stredoafrické atď. Historická a kultúrna klasifikácia je veľmi rozsiahla a ako žiadna iná odráža skutočnú rozmanitosť krajín v modernom svete.

Krajiny sa v tejto typológii odlišujú spoločným historickým osudom, vývojom sociálnych a ekonomická sféra, vývoj kultúrnych tradícií, zvyky a spôsob života. Materiálna a duchovná kultúra (folklór, tradičné umenie, národné rituály) sú hlavným prejavom historických a kultúrnych krajín. Historická a kultúrna klasifikácia je oporou a základom pre výskumné práce v etnografii - veda o vlastnostiach ľudu.

Rozmanitosť krajín v modernom svete je obrovská. Každá krajina je jedinečná – jej historické tradície a mentalita, ekonomika a politika, sociálnej sfére a kultúry. Typológia krajín pomáha výskumníkom vidieť globálne trendy a vzorce vývoja našej spoločnosti. A znalosť určitých zákonov môže pomôcť pri predchádzaní globálnym krízam a pri riešení univerzálnych globálnych problémov. Medzinárodná integrácia, ako každý fenomén v našom živote, má totiž dve stránky – plusy a mínusy. A zostáva v silách ľudí zabrániť tomu, aby znevýhodnenia mali zásadný vplyv na globálny blahobyt, pokojné prostredie a slušnú životnú úroveň každého človeka.

zdieľať